Scan-Speak 18W8535+D2010/8511
Pri stavbe týchto stĺpových reprosústav sme sa inšpirovali stránkou http://www.geocities.com/diyproac25/. Reprosústavy sú osadené reproduktormi Scan-Speak, ako stredobas je použitý papierový 18W8535-00, vo výškovej textilná kalota D2010/8511. Stredobasový reproduktor 18W8535-00 je dnes už určite považovaný za legendu. Známy je predovšetkým vďaka kónusovej papierovej membráne, na ktorú je nepravidelne nanesená papierová vrstva obsahujúca uhlíkové vlákna. Nepravidelná štruktúra povrchu membrány spolu s tlmiacimi vlastnosťami uhlíkových vlákien má zabrániť možnému vzniku rezonancií. Masívny kôs je tlakovým odliatkom zliatiny hliníka. Kmitacia cievka je vinutá pomedeným hliníkovým drôtom. Masívny magnet má v pólovom nástavci otvor, aby sa zamedzilo vzniku kompresných tlakov pri väčších výchylkách membrány. Magnetický obvod je typu SD-1, obsahuje medený krúžok na linearizáciu magnetického systému. Vonkajší záves membrány je z vysoko poddajnej gumenej vlnky. Reproduktor sa vyznačuje vysokou lineárnou výchylkou 5mm, max. je až 10mm. Vysokotónový reproduktor je stará známa klasika D2010/8511.Táto verzia nie je chladená ferrofluidom,ale vzduchom, čo je v tejto cenovej kategórii nie je bežné. Oproti D2010/8513, ktorá má v magnetickom systéme ferrofluid, je zvuk ešte máličko transparentnejší a detailnejší. V základe však majú obe verzie parametre zhodné . Reproduktor má 19mm hodvábnu kalotu s plochým závesom, cievka je odľahčená - navinutá pomedeným hliníkovým drôtom. Samotný reproduktor je vylisovaný z pevného plastu v ktorom je zapudrený aj magnetický systém. Predná stena je olepená polyuretánovou penou na optimalizáciu vyžarovacej charakteristiky, má mať anti-difrakčné účinky. Reproduktor obsahuje aj dve antirezonančné komôrky na optimalizáciu akustického priestoru za samotnou membránou, ktorá vyžaruje nie len do prednej, ale aj do zadnej strany.
Postavil som dve varianty reproduktorových ozvučníc. Prvá bola postavená varianta so zlepenými 16mm MDF, priečne sú umiestnené výstužné rámy, steny sme polepili molitanom so zvlneným povrchom MDM-40. V strede a tiež vo vrchnej a spodnej časti ozvučnice som umiestnili skrútené kusy ovčieho rúna MDM-3. Bočné steny blízko reproduktora sú navyše polepené bitumenom. Takto vyrobená ozvučnica má vynikajúce mechanické vlastnosti a odoláva akýmkoľvek akustickým vibráciám. Druhá varianta má steny postavené z 25mm MDF, vo vnútri sú umiestnené výstužné rámy priečne aj zvislo, steny sme polepili kompozitom bitumenu a lisovanej textílie. V strednej časti je tiež umiestnené menšie množstvo MDM-3. Takto vyrobená ozvučnica má takisto vynikajúce parametre. Myslím si, že pokrytie stien kopozitom bitumenu a textílie a tiež použitím zvyslích priečok dokázalo nahradiť 32mm masu MDF. Lisovaná textília nalepená na bitumenovom pláte má vynikajúce tlmiace účinky prevyšujúce použitie molitanových panelov.
Výhybka je realizovaná na DPS 70um, súčiastky sú upevnené sťahovacími páskami a silikónom. Súčiastky odporúčame použiť čo najkvalitnejšie, kondenzátory by mali byť polypropylénové typy, tlmivky s čo najmenším jednosmerným odporom, tlmivka 1,5mH môže byť aj s feritovým jadrom. Rezistor vo výškovej vetve by mal byť MOX. DPS je umiestnená priamo na šroubovacie terminály hneď za reproduktormi, čím sú minimalizované dĺžky vnútornej kabeláže. Kabeláž som použil Audioquest Bedrock, ktorý sa mi v tejto reprosústave zvlášť osvedčil. Použitie bežnej lacnej dvojlinky spôsobilo agresívnejšie prezentovanie vyšších frekvencií. Mal som možnosť vyskúšať aj reproduktory D2010/851300, ktoré sú chladené s ferrofluidom, zvuk bol akoby tvrdší a málinko zrnitejší. Skúšal som aj rôzne zapojenia výhybiek voľne dostupné na internete, veľmi podrobný elaborát vypracoval napr. Troel Gravensen, podľa môjho názoru však žiadna verzia nebola lepšia ako pôvodná. Pri úprave výhybky uvedenej aj na stránke http://www.geocities.com/diyproac25/, ktorú tiež robil Troel Gravensen, bol zvuk prebasovaný s poklesom na stredoch, pri ďalšej jeho modifikácii, ktoré sú na jeho domovskej stránke, bol zase prednes agresívny na vyšších stredoch. Skúšal som rôzne zosilňovače, nič sa však v zásade nezmenilo. Nie je to moja kritika voči jeho práci, len moja osobná skúsenosť.

 

frekvenčná charakteristika má len informatívny charakter, jej tvar je sčasti ovplyvnený akustickou miestnosti, meranie bolo uskutočnené spektrálnym analyzérom PAA3 v predajni firmy ARTECH

Zvuk týchto reprosústav sa dá popísať jednoducho ako pohodový. Príjemný, teplý zvuk je s dobrým priestorovým zobrazením nielen do strán, ale aj do hĺbky scény. Basový základ je hlboký a pevný, v horších akustických podmienkach môžete zaregistrovať mierne zadunievanie, to je však spôsobené akustikou posluchového priestoru, reprosústavy totiž dokážu ísť poriadne hlboko.Stredné pásmo je vynikajúce, plynule naväzuje na vyššie stredy a výšky. Výškový reproduktor D2010 podáva naozaj vynikajúci výkon, ktorý vysvetľuje, prečo sa vyrába už vyše 25 rokov. Myslím však, že vo výškovej časti by bolo výhodnejšie použiť kalotový reproduktor s väčším rozmerom kaloty, napr. D2905/970000. Zvuk by mohol byť ešte pevnejší a vyrovnanejší na stredoch, spojiť použité meniče je predsa len trochu problematické a subtílnosť použitého tweetra na stredoch je predsa len trochu počuť. Nie je to však až také kritické. Doporučujem použiť výkonnejší zosilňovač.
Reprosústavy sme testovali na zosilňovači Accuphase E-210, elektrónkovom zosilňovači PPP-035, CD player bol SONY XA-50ES, kabeláž Audioquest Bedrock, signal KrautWire Guru X, Audioquest Cheetah.